top of page

Budowa Polski Niepodległej

,,Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa."

Od pierwszych dni października 1918 r. monarchia austriacka byÅ‚a w coraz gÅ‚Ä™bszym chaosie, a jej los zostaÅ‚ już przesÄ…dzony. Polscy posÅ‚owie do parlamentu wiedeÅ„skiego, a wÅ›ród nich Wincenty Witos, doszli do wniosku, że należy rozpocząć budowÄ™ polskiej paÅ„stwowoÅ›ci. W tym celu postanowili powrócić do Galicji. Rada Naczelna PSL podjęła uchwaÅ‚Ä™, iż w razie potrzeby wesprze zbrojne wystÄ…pienie przeciw panowaniu Habsburgów. 

Plany odbudowy Polski

28 października w sali krakowskiego magistratu zebrali siÄ™ wszyscy polscy posÅ‚owie do austriackiego parlamentu. Po zaciekÅ‚ej dyskusji odrzucili projekt podporzÄ…dkowania Galicji zwierzchnictwu rezydujÄ…cej w Warszawie z woli okupantów Rady Regencyjnej, choć ogÅ‚oszono, że Galicja stanowi część PaÅ„stwa Polskiego. 

Przyszłość Galicji

​

Na czele PKL (Polskiej Komisji Likwidacyjnej) stanÄ…Å‚ Witos. Ta chwila staÅ‚a siÄ™ przeÅ‚omem w jego karierze politycznej. W ostatnich tygodniach 1918 r. polityczny autorytet Witosa wykraczaÅ‚ poza GalicjÄ™. O pozyskanie jego i kierowanej przez niego PKL zabiegali przedstawiciele podlegÅ‚ego Radzie Regencyjnej rzÄ…du Józefa ÅšwieżyÅ„skiego, jak też organizatorzy lewicowego Tymczasowego RzÄ…du Ludowego Republiki Polskiej w Lublinie. Ci drudzy byli Å›wiÄ™cie przekonani poparcia ze strony Witosa, że bez konsultacji z nim umieÅ›cili go na liÅ›cie czÅ‚onków tego gabinetu. 

Wybory do Sejmu w dniu 28.01.1919 r. zakoÅ„czyÅ‚y pierwszy etap budowy fundamentów niepodlegÅ‚oÅ›ci Polski. PSL „Piast” pod przewodnictwem swego prezesa zdobyÅ‚o 42 mandaty poselskie z ogólnej liczby 394. W ciÄ…gu nastÄ™pnego roku liczba ta zwiÄ™kszyÅ‚a siÄ™ do 70 osób w klubie parlamentarnym „Piasta”. Od samego poczÄ…tku istnienia Sejmu Ustawodawczego staÅ‚ siÄ™ jednÄ… z czoÅ‚owych postaci polskiego życia parlamentarnego. Swoimi umiejÄ™tnoÅ›ciami oraz doÅ›wiadczeniem wzbudzaÅ‚ podziw i szacunek. 

Witos w elicie parlamentu

Fascynacja Witosem w dużej mierze wynikaÅ‚a również z tego, że choć bardzo eksponowaÅ‚ swojÄ… „chÅ‚opskość”, to nie przystawaÅ‚ do powszechnie przyjÄ™tego stereotypu chÅ‚opa. W Sejmie Ustawodawczym Witos byÅ‚ postrzegany przede wszystkim jako przywódca znaczÄ…cego ugrupowanie politycznego, jakim bez wÄ…tpienia byÅ‚o PSL „Piast”.  Już na jednym z pierwszych posiedzeÅ„ zgÅ‚osiÅ‚ projekt przewidujÄ…cy przejÄ™cie na cele reformy dóbr ziemiaÅ„skich przekraczajÄ…cych obszar od 100 do 200 morgów oraz majÄ…tków paÅ„stwowych, donacji, majoratów, dóbr martwej rÄ™ki, ziemi należącej do instytucji paÅ„stw zaborczych, rodów panujÄ…cych i spekulantów z okresu wojny.

bottom of page