top of page

Obrona Demokracji Parlamentarnej

    W nowych warunkach politycznych wÅ‚adze naczelne stronnictwa wiele uwagi poÅ›wiÄ™caÅ‚y opracowaniu nowej strategii. Witos nadal utrzymywaÅ‚ nieformalne kontakty z obozem narodowym. Jednak odbudowa „grubej czwórki” nie byÅ‚a możliwa, gdyż ChrzeÅ›cijaÅ„ska Demokracja i NPR zachowywaÅ‚y dystans wobec dotychczasowych swoich partnerów, jak też rzÄ…du.

    Z poczÄ…tkiem 1929 r. na forum sejmowym wyszÅ‚a na jaw sprawa bezprawnego finansowania  przez ministra Gabriela Czechowicza kampanii wyborczej BBWR. W tej sytuacji Witos uznaÅ‚, że w obronie parlamentaryzmu i demokracji stronnictwa antysanacyjnej opozycji powinny ze sobÄ… Å›ciÅ›le wspóÅ‚pracować. 

Obrona Parlamentaryzmu

    Od poÅ‚owy 1929 r. zaczęło ksztaÅ‚tować siÄ™ porozumienie szeÅ›ciu partii centrum i lewicy zwane Centrolewem. Witos byÅ‚ jednym z gÅ‚ównych jego konstruktorów. PodchodziÅ‚ do tego porozumienia pragmatycznie. SÄ…dziÅ‚, że należy poszukiwać na pÅ‚aszczyźnie programowej wspólnych elementów. W grudniu 1929 r. Centrolew odniósÅ‚ poważny sukces obalajÄ…c rzÄ…d Kazimierza Åšwitalskiego. Przywódcy ugrupowaÅ„ opozycyjnych wierzyli wówczas, że możliwe jest odsuniÄ™cie sanacji od wÅ‚adzy drogÄ… parlamentarnÄ….

    Witos uÅ›wiadamiaÅ‚ sobie fakt, że walka prowadzona z sanacjÄ… na forum sejmowym może nie znajdować zrozumienia w spoÅ‚eczeÅ„stwie. Dlatego wyszedÅ‚ z inicjatywÄ… przeniesienia jej poza parlament. Organizowano wspólne wiece stronnictw Centrolewu. Przywódca „Piasta” wykazywaÅ‚ w tym zakresie ogromnÄ… aktywność, czego przejawem byÅ‚ udziaÅ‚ w ponad stu zgromadzeniach. WyrażaÅ‚ poglÄ…d, że spór pomiÄ™dzy rzÄ…dem i opozycjÄ… powinien rozstrzygnąć naród w przedterminowych wyborach. Momentem kulminacyjnym tej akcji Centrolewu byÅ‚ zwoÅ‚any 29.06.1930 r. w Krakowie Kongres Obrony Prawa i WolnoÅ›ci Ludu.

Sukces Centrolewu 

bottom of page