top of page

Od NÄ™dzy do Politycznych Salonów

Narodziny

Wincenty Witos urodziÅ‚ siÄ™ 22 stycznia 1874 roku w przysióÅ‚ku Dwudniaki, poÅ‚ożonym nie opodal podtarnowskiej wsi WierzchosÅ‚awice.  Jego rodzina posiadaÅ‚a zaledwie dwumorgowe (1 hektarowe) gospodarstwo i póÅ‚ chaÅ‚upy przerobionej na mieszkanie z dawnej stajni. W tej typowej dla galicyjskich stosunków zagrodzie panowaÅ‚ skrajny niedostatek. 

Podobnie jak tysiÄ…ce dzieci wiejskich, Witos już od piÄ…tego roku życia pasaÅ‚ po rowach i miedzach jedynÄ… ojcowskÄ… krowÄ™, która byÅ‚a mieszkaÅ„cem rodzinnej izby. OczywiÅ›cie z wiekiem przybywaÅ‚o mu obowiÄ…zków w gospodarstwie. DorabiaÅ‚ na życie u sÄ…siadów, a potem wspólnie z ojcem jako drwal w lasach ksiÄ™cia Sanguszki. UkoÅ„czyÅ‚ 4 klasy w gminnej szkóÅ‚ce, nabyta w tym czasie wiedza wystarczyÅ‚a, aby mÅ‚ody Wincenty miaÅ‚ nadzwyczajne pragnienie wiedzy. Jego najwiÄ™kszÄ… życiowÄ… pasjÄ… byÅ‚o czytanie książek, przeznaczaÅ‚ na to każdÄ… wolnÄ… chwilÄ™. 

Pierwsza praca

Szkolnictwo

​

Pierwsze działania polityczne

Od 1893 r. Witos byÅ‚ staÅ‚ym korespondentem „Przyjaciela Ludu”. PoczÄ…tkowo publikowaÅ‚ pod pseudonimem. IdÄ…c za radÄ… tygodnika, zaczÄ…Å‚ stawiać pierwsze kroki w kierunku kariery politycznej.  PoczÄ…tkowo wÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ do agitacji przed wyborami do rady gminnej, a nastÄ™pnie wspierajÄ…c kandydaturÄ™ wybitnego dziaÅ‚acza chÅ‚opskiego Jakuba Bojko na posÅ‚a do galicyjskiego Sejmu Krajowego. 

W 1895 roku wstÄ…piÅ‚ do powstaÅ‚ego w Rzeszowie Stronnictw Ludowego. W lutym 1899 r. 25 letni Witos ożeniÅ‚ siÄ™ z KatarzynÄ… Tracz. DziÄ™ki żonie, podniósÅ‚ swojÄ… pozycjÄ™ ekonomicznÄ…. Polityka staÅ‚a siÄ™ jego życiowÄ… misjÄ…. Już w 1900 r. uzyskaÅ‚ mandat radnego gminnego, w 1908 r. zaÅ› jednomyÅ›lnie powierzono mu urzÄ…d wójta. Stanowisko to peÅ‚niÅ‚ przez 23 lata, aż do usuniÄ™cie go odgórnie przez wÅ‚adze sanacyjne. W 1908 r. wszedÅ‚ także do Rady Powiatowej w Tarnowie. To wÅ‚aÅ›nie dziÄ™ki niemu Rada wyasygnowaÅ‚a w 1910 r. tysiÄ…c koron na zorganizowanie uroczystoÅ›ci z okazji pięćsetnej rocznicy zwyciÄ™stwa pod Grunwaldem. 25 lutego 1908 r. uzyskaÅ‚ mandat posÅ‚a do galicyjskiego Sejmu Krajowego z siedzibÄ… we Lwowie. 

Witos wójtem

Åšlub z KatarzynÄ…

​

Mandat poselski

Pierwsze działania polityczne

Witos bardzo poważnie traktowaÅ‚ swoje obowiÄ…zki. Aktywność tÄ… wyborcy dostrzegali i doceniali. W czerwcu 1911 r. stronnictwo wystawiÅ‚o jego kandydaturÄ™ w wyborach do izby niższej parlamentu ogólnoaustriackiego – Rady PaÅ„stwa. W 1913 r. doszÅ‚o do rozÅ‚amu w PSL. Wincenty poczÄ…tkowo nie angażowaÅ‚ siÄ™ w ten spór. W wygÅ‚oszonej w jÄ™zyku polskim w czerwcu 1917 r. mowie na forum parlamentu austriackiego zdecydowanie wypowiedziaÅ‚ siÄ™ za utworzeniem „wolnej, niepodlegÅ‚ej, zjednoczonej Ojczyzny”.                                                          

Rozłam PSL

​

bottom of page